60. Medjunarodni beogradski sajam knjiga

 

60. Medjunarodni beogradski sajam knjiga, koji  u periodu od 25. oktobra do 1. novemba održan na Beogadskom sajmu, posetilo je više od 180 000 ljubitelja pisane reči.

943 učesnika (izlagači, suizlagači i firme) jubilarlnog izdanja ove kulturne manifestacije predstavili su publici najnovija izdanja i pripremili za njih specijalne sajamske popuste.

Festival staralaštva mladih i Festival slovenske knjge, po prvi put su oganizovani u okviru Beogadskog sajma knjiga. Na Festivalu stvaralaštva mladih predstavljeno je 10 programa iz muzičko-scenske, dramske i likovne oblasti, koji za predložak imaju knjigu i čiji stvaraoci su mlađi od 30 godina, dok su na Festivalu slovenske knjige predstavljena 179 dela.

Na sajmu su, kao i prethodnih godina,  proglašeni izdavač godine, izdavački poduhvat godine, dečja knjiga godine, najbolji izdavač iz dijaspore,  posebno priznanje za doprinos u oblasti nauke, specijalno priznanje za izdavača, knjigu ili strip, najlepša knjiga i specijalno priznanje za mladog dizajnera knjige.

Povodom jubileja, šezdesetogodišnjice Međunarodnog beogradskog sajma knjiga,  izdata je monografija i dva filma.

 

SAJAM KNJIGA 2015.

 

Jubilarni 60. Beogradski medjunarodni sajam knjiga poceo je 25. oktobra. Ove godine otvorili su ga reditelj Emir Kusturica i Natalija Norocnickaja, predstavnica zemlje ovogodišnjeg počasnog gosta - Rusije.

 

Kao jedna od najznačajnijih i najvećih kulturnih manifestacija u ovom regionu, čiji je ovogodišnji slogan "Šta bi bilo da nije bilo", Beogradski sajam knjiga ce publici ce pružiti priliku da se upoznaju sa oko 450 izlagača, kako domaćih tako i onih koji dolaze iz Angole, Španije, Brazila, Francuske, Nemačke, Velike Britanije, BiH, Rumunije... Posetiocima će na raspologanju biti i razni drugi sadržaji, poput promocija, tribina i izložbi. Organizovani su i programi povodom obeležavanja 80. godišnjice rodjenja Danila Kiša i 100. godisnjice rodjenja Branka Ćopića. Rusija, konkretno, izloziće oko 1.500 naslova i predstaviti 6 autora, dobitnika nacionalnih nagrada.

 

Posebno zanimljiv govor održala je Natalija Norocnickaja, inače direktorka moskovske Fondacije za istorijsku perspektivu i priredjivač serije knjiga o srpsko-ruskim vezama. Izrazivši svoju radost jer je Rusija ovogodišnji počasni gost Beograda, citirala je patrijarha Pavla, i podsetila je na snagu koju reč i knjiga imaju čak i u savremeno doba.

 

Na ne manje upečatljiv način, publici se obratio i je Emir Kusturica. Praveći paralelu izmedju prošlovekovnog i današnjeg poimanja pismenosti, srpski reditelj izložio je svoj ideal "pismenog" tj. čoveka satkanog od vrlina i od strasti za istinskim znanjem, čoveka nezarobljenog tekovinama savremenog sveta i najzad, čoveka koji se sa divljenjem i uvažavanjem mogao nazvati "pismenim".

 

U želji da podrže nedelju knjige, mnogi izdavači daju posebne popuste na sva izdanja, pružajući time priliku pravim ljubiteljima pisane reči da upotpune svoje biblioteke izuzetnim štivom.

 

 

Ovogodišnji sajam knjiga biće otvoren do 1. novembra